انواع دانه های قهوه

انواع دانه های قهوه :

انواع دانه های قهوه مختلفی در جهان وجود دارد ولی اکثر دانه های تولید و استفاده شده را می توان به دو گروه اصلی عربیکا ( Arabica ) و روبوستا ( Robusta ) تقسیم بندی کرد. اما دو نوع کمتر رایج دیگر نیز هستند به نام لیبریکا ( Liberica ) و اکسلسا ( Excelsa ) ، لبیریکا که به ندرت یافت می شود ، به طور انحصاری در کشور فیلیپین کشت و تولید می شود. . اکسلسا نیز از جنس دانه لیبریکا می باشد حدود 7 درصد مصرف جهان را به خودش اختصاص می دهد.

  1. دانه قهوه عربیکا
  2. دانه قهوه ربوستا
  3. دانه قهوه لیبریکا
  4. دانه اکسلسا

1. عربیکا (Arabica) :

حتماً معروفترین قهوه موجود در بازار که تقریباً 60 درصد بازار را به خود اختصاص داده می شناسید. قهوه عربی در مناطق مرتفع با بارش فرواوان و سایه زیاد روییده می شود. نگهداری از درختان این قهوه بسیار ساده است آنها قامتی کوتاه حدود 6 فوت (180 سانتیمتر) دارند و به راحتی هرس و آرایش می شوند. همین قد کوتاه باعت برداشت آسانتر نیز می شود.

دانه قهوه عربیکا کافه ساپورتاین درخت بسیار حساس است و توان مقابله با بیماری ها را ندارد. کاشت آنها باید با دقت زیاد انجام گیرد. به همین دلیل بیشتر در مناطقی که تغییرات زیادی ندارند به عمل می آیند. این درخت به تعداد زیاد کاشته می شوند و گیاهان دیگری کنارشان کاشته نمی شود. در زمین های تک محصولی کاشته می شوند تا گیاهان و بیماری هایشان به آنها آسیبی نرسانند، چون اگر یکی از درختان قهوه بیمار شود بیماری به درختهای دیگر سرایت کرده و باعث نابودی قسمت بزرگی از درختان یا همه آن می شود.

نوع مرغوب این قهوه رنگی براق و درخشان دارد، حالتی اسیدی مطلوب و رایحه و طعمی پیچیده و چند لایه دارد که به راحتی میتوان هنگام نوشیدن شیرینی و شوری دلچسب آن را احساس کرد. هنگام خرید این قهوه دقت کنید که حالت اسیدی آن زیاد نباشد. به خاطر داشته باشید آن را داغ و بدون هیچ ماده اضافی مثل خامه بنوشید و برای دم کردن آن از روش قطره ای و پوور اُوِر استفاده کنید یعنی آب داغ رویش بریزید تا دم بکشد. در غیر این صورت قهوه کیفیت خود را از دست می دهد. از انواع قهوه عربی می توان از تیپیکا (Typica) ، کاتورا (Cuturra) ، بُوربُن (Bourbon) و بلو مانتین (Blue Mountain) نام برد.

2. دانه قهوه روبوستا (Robusta) :

مطمئناً اسم قهوه روبوستا را شنیده اید. این قهوه در جایگاه دوم و پس از قهوه عربی قرار گرفته است. اسم آن تصادفی انتخاب نشده است. انواع این قهوه بسیار سازگار با محیط اطرافش بوده ودر مقابل بیماریها مقاوم تر است. این قهوه در ارتفاعات مختلفی کاشته می شود به شرط آنکه آب و هوای گرم داشته باشد و باران به طور نامنظم در آنجا ببارد. این قهوه دو برابر قهوه عربی کافئین دارد و به همین دلیل است که می تواند در مقابل تغییرات از خود محافظت کند. به دلیل کافئین بالا طعمی قوی دارد.

نوع مرغوب این قهوه بافتی نرم دارد و حالت اسیدی آن کمتر و مزه ای شکلاتی دارد. هنگام خرید این قهوه حتماً روی بسته اش را بخوانید تا مطمئن شوید نوع مرغوب آن را خریداری کرده اید، بخصوص در مورد اطلاعات کاشت آن بیشتر دقت نمائید. آگر قهوه تان طعم و یا بویی شبیه لاستیک داشته باشد باید بدانید که از نوع نامرغوب است. این قهوه را میتوان با خامه و شکر نوشید چون طعم خود را حفظ می کند. روبوستا بهترین نوع قهوه برای تهیه قهوه ویتنامی و یا قهوه سرد است.

3. دانه قهوه لیبریکا (Liberica) :

در حال حاضر این قهوه کمتر مورد استفاده عموم قرار می گیرد ولی از اهمیت خاصی در تاریخ برخوردار است. در سال 1890 بیش از 90 درصد ذخیره قهوه عربی به دلیل مشکل زنگار قهوه نابود شد و دولتها و مزرعه داران تلاش بسیاری برای رفع این مشکل بکار گرفتند. بالاخره به کاشت گیاه لیبریکا رسیدند. اولین کشوری که اقدام به کاشت این قهوه کرد کشور فیلیپین که در آن زمان تحت سلطه آمریکا بود کرد. این کار به اقتصاد این کشور که در آن زمان تنها کشور تولید کننده قهوه بود بسیار کمک کرد. بالاخره و پس از کشمکش های زیاد کشور فیلیپین اعلام استقلال نمود و در نتیجه کاشت و تولید قهوه کاملاً قطع گردید.

ولی از سال 1995 حامیان منابع طبیعی برای حفظ این گونه قهوه مجدداً به کشت آن پرداختند. متأسفانه این اقدام بسیار دیر بود چون قهوه عربی تمام بازار قهوه را به خود اختصاص داده بود و هنوز هم یکه تاز در این بازار است. دانه این قهوه درشت تر از انواع دیگر قهوه است. شکلی نامتقارن و رایحه ای بی همتا دارد. رایحه آن بوی گل و میوه میدهد و طعمی دودی دارد. اکثر کسانی که از آن نوشیده اند بر این اعتقادند که طعم آن اصلاً شبیه قهوه نیست و برخی اظهار میدارند طعمی شبیه چوب دارد.

دانه های مختلف قهوه :

با شناخت خصوصیات و معرفی تفاوتهای 3 نوع اصلی دانه های قهوه به راحتی می توان آنها را از یکدیگر تفکیک کرد و تشخیص داد. قهوه های عربیکا (عربی)، روبوستا، لیبریکا مهم ترین دانه های موجود در بازار هستند.

برای مشاهده مقاله دستگاه قهوه ساز خوب و مشخصاتش کلیک کنید

منبع:https://www.cafedirect.co.uk/shop/coffee-bean-types-and-their-characteristics/

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *